Bazični minerali so pomembni ob zavedanju in reševanju težav z zakisanostjo. Osnovni problem zakisanosti je prevelik delež kislin v razmerju do baz. Optimalno razmerje je 80 odstotkov baz in 20 procentov kislin. Bazični minerali sodelujejo v procesu presnove, pomembno za zdravo delovanje procesa presnove je ravnovesje med kislinami in bazami.
Pomembnost normalnega ravnovesja je v prepustnosti celične membrane, porazdelitvi elektrolitov, normalni strukturi in delovanju beljakovin, nemoteno delovanja medceličnine oziroma veznega tkiva. V človeškem telesu je vezno tkivo največji organski sistem, velja za enakovrednega telesnemu organu, ker ima vse sestavne celice organa. Vezno tkivo ima organe kot so celice, krvno in limfno ožilje ter živce. Naloge veznega tkiva so, da omogoča odlaganje odpadnih snovi presnove, višek kislin, telesu tujih škodljivi snovi in mesto nastajanja limfe. Na ta način omogoča nevtraliziranje kislin ter ohranitve optimalnega razmerja med kislinami in bazami.
V prebavnem procesu bazični minerali oziroma bazične snovi med drugim skrbijo za odvajanje bazičnih odpadkov iz telesa . Poleg tega bazične snovi skrbijo za nevtralizacijo kislin. Želodčna sluznica je pomemben proizvajalec bazičnih snovi in solne kisline za prebavo beljakovin. Tvorjenje bazičnih snovi je pomembno za nevtralizacijo odvečnih kislin, ter nastanek prebavnih sokov.
Bazični minerali se v procesu delovanja človeškega telesa lahko v določeni meri izgubijo. Zakisanost lahko vpliva na to, da se bazični minerali izgubijo, predvsem v mehkih tkivih. Telo skuša odvečne kisline začasno odložiti v medceličnem tkivu in sklepih. Za telo pa so bolj kot bazični minerali nevarni kisli minerali, ki se v procesu prebave spremenijo v kisle odpadke. Odvajanje kislih odpadkov poteka preko znojenja in uriniranja. Neizločene kisline so nevarne, ker lahko zamašijo kapilare. Z zamašitvijo kapilar je zmanjšan proces reprodukcije, saj zamašene kapilar onemogočajo celicam dovolj kisika in hranilnih snovi. Pri procesu prebave se bazični mineralispremenijo v bazične odpadke.