Bolečine v nosečnosti
| Članek je bil prebran 1.790 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Vsaka nosečnica si želi lepo nosečnost, brez bolečin ali kakršnih koli zdravstvenih zapletov. Nosečnost je za žensko telo velik napor in zahteva posebno skrb. Ženska se mora v tem času še posebej paziti, veliko počivati in svojega telesa ne sme prekomerno obremenjevati. Poskrbeti mora tudi za svoje psihično počutje in za osebni razvoj. Kljub temu, da se nosečnica nasploh pazi in skrbi za dovolj počitka, pitja in sprostitve, pa se lahko v nosečnosti tudi pri zdravi nosečnici pojavijo različne bolečine.

bolečine v trebuhuNajpogostejše nosečniške bolečine in težave

Tovrstne bolečine so značilne zlasti za tretje trimesečje, ko je dojenček že velik in težak, trebuh pa nosečnico že ovira pri spanju, gibanju, itd. Nekatere nosečnice se zaradi teže otroka in velikega trebuha soočajo tudi z bolečinami v hrbtenici, zlasti v predelu križa. To bolečino je najlažje premagati z oblico počitka. V kolikor je nosečnica veliko na nogah, je verjetnost za take bolečine večja.

Zelo pogosta težava je tudi zatekanje v sklepe nog in rok. Nekatere nosečnice so k zadrževanju vode v telesu nagnjene bolj kakor druge. Pomaga počitek in izogibanje slani hrani.

Hemeroidi prizadenejo skoraj vsako drugo nosečnico. Pojavijo se zaradi teže plodu, ki pritiska na črevesje in pa zaradi slabše prebave. Mnogo nosečnic je namreč med nosečnostjo zaprtih, posledica neurejene in slabe prebave pa so lahko tudi hemeroidi. Dodatna težava je seveda teža otroka, ki je največja v zadnjem trimesečju, ko so težave s hemeroidi običajno najhujše.

Mnoge nosečnice se soočajo tudi s pomanjkanjem železa in izjemno nizkim krvnim pritiskom. To vodi v zaspanost, utrujenost, bledico, izgubo teka, apatičnost, itd. Proti temu se je mogoče boriti z uživanjem veliko rdečega mesa in drugih živil, ki so bogata z železom. Pomagati si je mogoče tudi z raznimi vitamini, ki vsebujejo železo. Če je meja hemoglobina v krvi nosečnice prenizka, potem ginekolog predpiše sirup ali tablete, ki vsebujejo železo. Za nizek pritisk pomaga že skodelica kave ali zmerna telesna aktivnost vsak dan.

Najpogosteje so nosečnice zaprte ali pa se soočajo z neprijetnim tiščanjem, napihnjenostjo in vetrovi. Vse te prebavne motnje so povsem običajne, najbolj moteče pa so običajno v zadnjem trimesečju, ko je plod že zelo velik in pritiska na prebavila.

Med nosečnostjo se lahko pojavijo tudi bolečine v predelu trebuha. Mnoge nosečnice se srečujejo z otrdelim trebuhom, krči ali špikanjem. Večina takšnih bolečin je povsem običajnih in se pojavljajo pri večini nosečnic, vendarle pa je pri takih bolečinah potrebno biti previden. Če nosečnica špikanje v trebuhu občuti zelo intenzivno, bolečina pa ne poneha, potem naj najprej počiva, v kolikor pa bolečina ne mine ali se celo okrepi, je potrebno takoj k zdravniku. V določenih primerih namreč takšne bolečine niso posledica raztezanja materničnih vezi, ampak so lahko znak, da je nekaj narobe. Nosečnica naj bi se k zdravniku odpravila v primeru vsakršnih nenavadnih bolečin, ki se pojavijo nenadoma in prvič, saj ji na ta način telo sporoča, da nekaj najverjetneje ni v redu.

Morda vas zanima tudi prispevek o tem, kako opremiti svoj dom? Preberite več!

© 18. 05. 2024 - sportni-park-tabor. Oglaševanje.